|
Rozwiązywanie równań I stopnia z jedną niewiadomą
|
Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 7441 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
|
|
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie
Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.
Jest to konspekt lekcji matematyki dla klasy VI szkoły podstawowej realizowanej zgodnie z programem "Matematyka z plusem". Zawiera on wskazówki jak przeprowadzić typową lekcję ćwiczeniową z działu równania i nierówności.
TEMAT LEKCJI: Ćwiczenia w rozwiązywaniu równań I stopnia z jedną niewiadomą. CELE LEKCJI:
- KSZTAŁCĄCE:
Uczeń :
- odróżnia wyrażenia algebraiczne od równania,
- zna pojęcie równań równoważnych,
- wie co to znaczy rozwiązać równanie ,
- zna metody służące do rozwiązywania równań,
- umie obserwować i wysnuwać proste wnioski.
- WYCHOWAWCZE:
- współdziałanie w grupie
- skuteczne komunikowanie się,
- organizacja pracy własnej,
- prezentowanie swojej pracy w zespole.
METODY I FORMY PRACY:
- praca indywidualna
- praca w grupach,
TYP LEKCJI: ćwiczeniowa ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
- podręcznik „Matematyka dla kl.VI” GWO,
- kartki z zadaniami,
- zeszyt ćwiczeń,
- zeszyt przedmiotowy.
PRZEBIEG LEKCJI:
- Podanie tematu i celu lekcji.
- Przypomnienie niezbędnych wiadomości, które będą potrzebne do realizacji tematu, a mianowicie:
- Czym różni się wyrażenie algebraiczne od równania?
- Jak rozpoznać równanie I stopnia z jedną niewiadomą?
- Równania równoważne,
- Co jest rozwiązaniem równania I stopnia z jedną niewiadomą?
- Algorytm rozwiązywania równań.
- Uczniowie indywidualnie podchodzą do tablicy i rozwiązują proste równania.
- Nauczyciel dzieli klasę na grupy 3 -4 osobowe. Każda grupa otrzymuje kartę pracy nr 1 (załącznik 1), zawierającą treść zadania.
- Następnie uczniowie wykonują indywidualnie ćwiczenie z zeszytu ćwiczeń. Ten uczeń, który najszybciej i prawidłowo wykona ćwiczenie otrzyma ocenę bdb.
- Pod koniec lekcji następuje podsumowanie pracy,. Nauczyciel ocenia ( zgodnie z wcześniej ustalonymi regułami) poprawność i szybkość wykonania zadań. Członkowie najlepszej grupy otrzymują oceny bardzo dobre za aktywność.
- Podsumowanie lekcji i zadanie pracy domowej (zeszyt ćwiczeń).
ZAŁĄCZNIK 1 Zadanie nr 1. Sprawdź czy liczba -2 jest rozwiązaniem równania: - ( 2x – 4 ) = -4 ( 3x + 6) Zadanie 2. Rozwiąż równanie i sprawdź czy otrzymana liczba jest jego rozwiązaniem: a) -3 ( 5x – 4 ) = -(2x + 8) b) ( 5y + 2 ) = 8y = 12 Opracowała: Danuta Grzyl |
Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:
X
Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl
e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl - największy w Polsce katalog szkół - ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").
|
|
|